Chmura w świecie IT

1 rok ago admin 0

Chmura jest obecnie jednym z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się trendów w obszarze technologii informatycznych. Służy zarówno osobom prywatnym jak i wielkim firmom korporacyjnym, które chętnie korzystają z przenoszenia infrastruktury, aplikacji oraz obliczeń do zewnętrznego usługodawcy. Przede wszystkim rozróżnia się jej dwa rodzaje: chmurę obliczeniową (cloud computing) oraz publiczną (różnego rodzaju dyski w chmurze).

Licząca chmura

Chmura obliczeniowa to pewien model świadczenia usług, który polega na zewnętrznej infrastrukturze usługodawcy. To platforma dla specjalistycznego oprogramowania analitycznego, aplikacji oraz systemów informatycznych, z których do niedawna korzystano w wersjach offline. Przykładowo dzięki funkcjonującym w chmurze niezwykle złożonym systemom ERP menadżerowie mają wgląd w dane firmy z poziomu komputerów stacjonarnych, a nawet smartfonów. Natomiast użytkownicy prywatni korzystający z edytorów tekstu lub programów typu Microsoft PowerPoint, dzięki infrastrukturze chmurowej mogą pisać i składać multimedialne prezentacje poprzez urządzenia, które nie są wyposażone w oficjalne aplikacje.

Dysk w chmurze

Dzięki chmurze publicznej możliwe jest magazynowanie danych, wykonywanie kopii zapasowych plików, a także przechowywanie różnego rodzaju dokumentów. Co ważne daje to późniejszy do nich dostęp z dowolnego miejsca na świecie, z każdego urządzenia podłączonego do sieci. Wobec tego chmura w ujęciu magazynu dla danych, za pośrednictwem internetu pełni rolę swego rodzaju przestrzeni udostępnianej przed dostawcę, np. Microsoft, SAP, Amazon. Prócz przechowywania danych usługi te posiadają w swojej ofercie również dodatkowe rozwiązania, które wywodzą się z chmury obliczeniowej. Są to m.in. edycja dokumentów magazynowanych w chmurze oraz katalogowanie zdjęć.

Wejdź na http://sidgroup.pl/ i sprawdź jakie są najlepsze rozwiązania IT dla Twojej firmy