Chomik w domu – jak go karmić, by zapewnić mu zdrowie?

8 miesięcy ago admin 0

Decydując się na posiadanie w domu zwierzaka bierzemy na siebie swojego rodzaju odpowiedzialność i obowiązek. Nie ważne czy jest to kot, pies, papuga czy chomik – oczywiste jest, że chcemy dla niego jak najlepiej. A żeby nasz pupil mógł cieszyć się dobrym zdrowiem oraz kondycją psychofizyczną niezwykle ważny jest sposób, w jaki go karmimy. Przysmaki dla czworonogów nie stanowią problem, ale co podawać gryzoniom? Jakie smakołyki wybrać, gdy w domu czeka na nie chomik?

ABC żywienia chomika

Kupując chomika w sklepie z pewnością sprzedawca podpowie nam, jaki pokarm jest najlepszy. Tak jak i u nas ludzi, tak też u gryzoni jedną z głównych zasad jest różnorodność w spożywanych posiłkach. Głównym pożywieniem dla chomików jest pokarm suchy. W sklepach zoologicznych, takich jak np. Panaqua dostępne są gotowe mieszanki ziarna, kaszy i orzechów. Jednakże nasz chomik będzie się czuł najlepiej, jeżeli będzie dostawał rozmaite pokarmy we właściwych ilościach. Dlatego właśnie warto urozmaicać dietę gryzonia podając w niewielkich ilościach warzywa i owoce oraz białko dobrej jakości w postaci kawałka gotowanego jajka lub kurczaka. Dzięki temu chomik będzie nie tylko zdrowy, ale też najedzony.

O czym warto pamiętać?

Chomiki to kolekcjonerzy! Bardzo często odkładają pokarm i przechowują go w policzkach lub chowają go w jakimś miejscu w klatce. Naturalne, świeże produkty mogą się zepsuć i niekorzystnie wpłynąć na zdrowie chomika. Trzeba pamiętać zatem, że ilość podawanych przysmaków nie może być zbyt duża. Nadmierna ilość przekąsek może prowadzić zarówno do otyłości, jak i do zaburzeń trawienia oraz poważnych skutków zdrowotnych. Należy zwrócić na to uwagę, aby nie przekarmiać swojego gryzonia. Nie chcemy mu przecież zaszkodzić!

Sprawdź ofertę pokarmów dla zwierząt w sklepie zoologicznym https://panaqua.eu