Efektywne zarządzanie osiedlem domków jednorodzinnych

4 miesiące ago admin 0

Rynek mieszkaniowy w Polsce kwitnie. Każdego roku oddawanych do użytku jest coraz więcej mieszkań. Jednakże coraz więcej ludzi poszukuje spokoju z dala od położonych w wielkich miastach osiedli mieszkaniowych. Decydują się na zakup domków jednorodzinnych na osiedlach skupiających wiele takich domków w jednym miejscu. Życie na takim osiedlu może być całkiem przyjemne jeżeli nie wynikają żadne problemy z zarządzaniem częściami wspólnymi osiedla takimi jak chodniki, drogi czy trawniki. Kto powinien tym zarządzać?

Kwestie prawne

Co oczywiste najbardziej problematyczne są kwestie finansowe związane z ewentualnymi inwestycjami na terenie osiedla oraz konserwacją i utrzymywaniem porządku. Kodeks cywilny wyraża się w tej sprawie dość jasno. Według zapisów z art. 199-209 każdy właściciel domu jest zobowiązany do proporcjonalnego zarządzania nieruchomością wspólną. Przez zarządzanie rozumie się także ponoszenie kosztów utrzymania tejże nieruchomości. Również proporcjonalnie.

Uregulowanie kwestii zarządzania

Aby prawnie uregulować kwestie zarządzania nieruchomością wspólną należy zawrzeć specjalną umowę pomiędzy wszystkimi współwłaścicielami nieruchomości. W takiej umowie określa się wszystkie zasady współdecydowania o istotnych kwestiach, w tym zasady określania nakładów finansowych. Umowa tego typu jest najlepszym sposobem uregulowania kwestii zarządzania wspólną nieruchomością. Może być zawarta w dowolnej dopuszczalnej przez prawo formie. Warto jednak zastanowić się nad formą notarialną.

Jesteś zainteresowany usługą zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi? Wejdź na http://status.pl i zapoznaj się z ofertą firmy Status