Fotografie w sklepie

9 miesięcy ago admin 0

Wśród nas można znaleźć wiele osób, którym zdarzyło się zrobić zdjęcie ceny produktu w sklepie. Wydaje się to być naturalne, gdyż chcemy zapamiętać ile coś kosztuje lub porównać cenę w jednym sklepie z ceną w innym, o tym samym asortymencie. W pewnym momencie jednak klienci dużych marketów handlowych zaczęli zgłasza, że sklepy nie pozwalają na tego typu fotografie, jak również na skanowanie kodów kreskowych. Z ich zeznań wynika, iż w takich sytuacjach ochroniarze lub pracownicy sklepów podchodzili i zwracali im uwagę na ich niewłaściwe zachowanie. W całą sytuację zaangażował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, prosząc 25 przedsiębiorców handlowych o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

Zakaz niemożliwy

Portal prawniczy Kruczek, na swojej stronie internetowej www.kruczek.pl informuje, że jednym z podstawowych praw konsumenta jest możliwość swobodnego wyboru oferty, która najbardziej mu odpowiada. Zarówno pod względem ceny, jak i właściwości produktu. A zatem należy stworzyć mu możliwość porównania, co można uczynić między innymi poprzez zrobienie zdjęcia lub za pomocą aplikacji. Podobna sytuacja tyczy się skanowania kodów kreskowych. Każdy ma bowiem prawo do używania takiej aplikacji, chociażby w celu sprawdzenia składu produktu.

Ostrzeżenie

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wysłał pisma do firm prowadzących sieci handlowe, w których ostrzega że zakaz fotografii czy skanowania kodu kreskowego utrudnia klientom porównanie cen. Może to stanowić nieuczciwą praktykę rynkową naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. A za to może grozić kara pieniężna nawet do dziesięciu procent obrotu osiągniętego przez firmę w roku poprzednim. Ponadto UOKiK bada, czy w marketach istnieją wewnętrzne regulaminy dotyczące fotografowania lub skanowania produktów.