Historia Ford Motor Company

1 rok ago admin 0

Henry Ford dzięki praktycznym samochodom po przystępnej cenie zmienił nasze życie. Konstruując pierwszą ruchomą linię montażową oraz tworząc techniki masowej produkcji, ustanowił również standardy światowej produkcji przemysłowej XX wieku. Dziś firma Ford jest jednym z najbardziej uznanych, nagradzanych i cieszących się szacunkiem, zarówno ekspertów jak i przeciętnych użytkowników, producentem różnego rodzaju pojazdów.

Ford w Stanach Zjednoczonych – początek długiej historii firmy

W 1903 roku w Detroit Henry Ford, twórca wyrobów masowej produkcji, założył przedsiębiorstwo motoryzacyjne Ford Motor Company. Już rok później w Kanadzie otwarto pierwszą zagraniczną fabrykę. W 1908 roku na rynku pojawił się Ford Model T, który dzięki zastosowaniu taśmy produkcyjnej, był na tyle tani, że mogli pozwolić sobie na jego zakup średnio-zarabiający Amerykanie. Ogółem powstało około 15 milionów egzemplarzy tego modelu, aż do roku 1927 kiedy zastąpił go bardzo udany Ford Model A. W czasie II wojny światowej na potrzeby wojska Ford produkował model GPW. Od początku lat 50. XX wieku powstawały zupełnie nowe samochody, m.in. Ford Custom, Falcon, Mustang. W latach 90. podjęto natomiast ściślejszą współpracę z niemiecką filią, w celu produkcji i sprzedaży w Stanach również europejskich modeli, np. Forda Mondeo i Focus. Obecnie w swojej ojczyźnie Ford zaliczany jest do dziesięciu najlepszych marek samochodów.

Samochody Ford w Europie

Pierwsza europejska filia wielkiego koncernu powstała już w 1911 roku w Manchesterze, w Anglii. W pierwszych latach produkowano w niej Model T, natomiast w późniejszym okresie konstruowano typowo brytyjskie modele, np. Ford Perfect, Anglia, Popular, Cortina i Consul. W 1925 roku otwarto zakłady w Niemczech, gdzie w czasie wojny zatrudniani byli pracownicy przymusowi. W latach 60. obie filie, niemiecka i angielska zacieśniły współpracę i zaczęły produkować te same modele. Obecnie europejskie biura konstrukcyjne znajdują się w Niemczech.

Sprawdź ofertę salonu forda na http://www.ursyncar.pl/