Mity na temat chrapania

1 rok ago admin 0

Chrapanie jest objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło, wywołującego drgania podniebienia i języczka. Jest również zjawiskiem niezwykle uciążliwym dla otoczenia i trudnym do wyleczenia. Z problemem tym może zmagać się nawet 30% osób na świecie! Powszechność dolegliwości sprawia, że narosło wokół niej wiele mitów. Rozprawiamy się z najpowszechniejszymi z nich!

Mit 1: Chrapanie nie jest szkodliwe dla zdrowia, a jedynie uciążliwe dla osoby śpiącej obok

Owszem – chrapanie utrudnia sen innym domownikom (szacuje się, że przez irytujący hałas mogą tracić nawet 1-1,5 godziny snu każdej nocy). Nieprawdą jest jednak, że chrapanie nie jest szkodliwe dla zdrowia chrapiącego.

Niebezpieczne i zagrażające zdrowiu jest chrapanie zakłócane wielokrotnymi przerwami w oddychaniu lub epizodami spłyconego oddechu. To bowiem najczęstszy objaw obturacyjnego bezdechu sennego. U jego podstaw leży zbyt duże zwężenie dróg oddechowych, które powoduje ograniczenie w przepływu powietrza, a co za tym idzie – uczucie duszenia się i prowadzi do niedotlenienia organizmu. Bezdech nie tylko zaburza cykl snu, lecz także powoduje bóle głowy, uczucie senności, zmęczenia i rozdrażnienia w ciągu dnia. Co więcej – wykazano związek między chrapaniem i bezdechem sennym a wieloma poważnymi schorzeniami, takimi jak nadciśnienie, udar czy choroby serca.

Mit 2: Na chrapanie nie ma lekarstwa

Wiele osób walczy z chrapaniem domowymi sposobami – podkłada książki pod nóżki łóżka od strony głowy, wkłada do piżamy piłeczkę tenisową, która ma zapobiegać przekręcaniu się na plecy czy skrapla poduszkę olejkami eterycznymi. Do popularnych środków należą również różnego rodzaju spraye na chrapanie czy listki doustne. Metody te są skuteczne tylko w niewielkiej części przypadków. Z reguły bowiem u podstaw chrapania leżą zmiany w obrębie górnych dróg oddechowych, które wymagają interwencji operacyjnej – należą do nich m.in. skrzywiona przegroda nosowa, wiotkie podniebienie czy przerośnięte migdałki. Często polecaną metodą jest również stosowanie aparatu CPAP, który dzięki wytwarzaniu dodatniego ciśnienia zapobiega zamykaniu się dróg oddechowych.

Mit 3: Chrapią tylko mężczyźni

Z uciążliwym chrapaniem najczęściej zmagają się mężczyźni – to prawda. Szacuje się, że chrapie czterech na pięciu mężczyzn po 40. roku życia. Problem ten dotyczy jednak również kobiet (które zwykle zaczynają chrapać zwykle po menopauzie), a nawet dzieci. Ryzyko chrapania zwiększają takie czynniki, jak: otyłość, infekcje górnych dróg oddechowych, nadciśnienie czy palenie papierosów.

Mit 4: Używki pozwolą na głębszy sen bez chrapania

Wiele osób, zmagających się z chrapaniem i trudnościami z zasypianiem, wieczorem decyduje się na lampkę wina lub zażycie tabletek nasennych. Tymczasem środki te mogą tylko pogorszyć sytuację – zarówno leki, jak i alkohol powodują zwiotczenie mięśni gardzieli i języka oraz zakłócają pracę ośrodka oddechowego w mózgu.

Materiał przygotowany we współpracy z firmą ResMed – ekspertem w leczeniu bezdechu sennego.