Obrusy, bieżniki i podkładki na stół we wnętrzu skandynawskim

1 miesiąc ago admin 0

Piękna porcelana obiadowa czy kawowa oraz kwiaty nie są jedynymi dekoracjami stołu. Niezwykle istotny jest również obrus, coraz częściej połączony z bieżnikiem lub podkładkami. Podobnie jak przy wyborze innych tekstyliów warto i w tym przypadku nawiązać do stylu, w jakim urządzone jest nasze mieszkanie. Jak zatem ozdobić stół we wnętrzu skandynawskim?

Obrusy i bieżniki

Styl skandynawski nie lubi przesytu, bogactwa i różnorodności. Skupia się raczej na wygodzie, prostocie i funkcjonalności. Obrusy lub bieżniki wykonane są zwykle z naturalnych materiałów – lnu lub bawełny. Powinny być gładkie, nie wzorzyste. Dopuszczalne są ewentualnie delikatne pasy lub kratki. Jeśli chodzi o kolorystykę, to odwiedzając stronę www.firany.com.pl powinniśmy szukać jasnych odcieni – w kolorze bieli, beżu, kremu, szarości bądź delikatnego błękitu.

Podkładki

Z uwagi na charakterystyczną dla stylu skandynawskiego prostotę, często zamiast obrusów wykorzystuje się podkładki. Rozkładane w porze śniadania, obiadu i kolacji, chowane zaś po zakończonych posiłkach. Ich zadaniem jest ochrona stołu przed zachlapaniem oraz przed gorącymi talerzami, kubkami i garnkami. W stylu skandynawskim wykorzystuje się podkładki o niewielkim rozmiarze, głównie prostokątne. Rzadziej pojawiają się te w kształcie koła czy owalu. Dobrze dobrane do reszty dekoracji na stole stają się idealnym uzupełnieniem i tworzą spójną stylistycznie całość.

Co wybrać?

To pytanie, które stawia sobie wiele osób przeglądających ofertę sklepu firany.com.pl. Z jednej strony praktyczniejsze wydają się być podkładki, zwłaszcza, gdy mamy piękny stół, który żal nam zasłaniać obrusem. Z kolei wiele osób uważa, ze to rozwiązanie dobre jedynie na co dzień, gdyż na większe okazję (np. Wigilię) powinno się założyć obrus. Ale można też znaleźć złoty środek i połączyć jedno z drugim. Wówczas obrus stanowi tło, zwykle bardzo neutralne, dla bardziej dekoracyjnych podkładek.