Ogrodzenie wokół posesji – jakie wybrać by spełnić wymogi estetyczne, a zarazem nie złamać nakazów prawnych?

12 miesięcy ago admin 0

Forma ogrodzenia, a także materiał, z jakiego zostało ono wykonane poza tym, że musi współgrać ze stylem domu, powinno także być spójne z charakterem otoczenia oraz sąsiedniej zabudowy. Z pewnością każdy z nas zauważa, że zupełnie inaczej grodzi się duże tereny na wsiach, a inaczej małe działki miejskie. Zastanówmy się wobec tego jaką rolę pełni tak naprawdę ogrodzenie, jaki materiał okaże się najlepszy do jego wzniesienia oraz jakie elementy uwzględnić w projekcie. Nasze rozważania oprzyjmy na bogatej ofercie uznanego producenta ogrodzeń, bram i balustrad, firmy Euro Fences.

Ogrodzenie jako forma wyznaczenia granic

Ogrodzenie posesji zarówno sygnalizuje naszą własność, jak i stanowi jej fizyczną ochronę. Idąc tym tropem można stwierdzić, że zastosowane środki (materiały, elementy konstrukcji) odzwierciedlają stopień poczucia zagrożenia oraz przyjęte w naszej małej ojczyźnie obyczaje. Raczej wysokie ogrodzenia wokół domów i osiedli wyrażają niskie poczucie bezpieczeństwa, z kolei drewniane, niskie, wiejskie płoty duże zaufanie do sąsiadów i okolicznych mieszkańców.

Formy i materiały kontra regulacje prawne

W polskiej rzeczywistości w planach miejscowych popularnie nakazuje się budowę ogrodzeń ażurowych lub zabrania wykonywania ogrodzeń pełnych powyżej 0,5 m nad terenem. Celem jest zachowanie estetyki, a także ochrona ekosystemów (pełne mury uniemożliwiają migrację małych zwierząt). Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć ze sobą różne rozwiązania w jedno. Jeśli zawsze marzyliśmy o murze z czerwonej cegły ogrodzenie możemy wykonać na zasadzie murowanych filarów w narożach czy bramie, połączonych dostępnymi na www.euro-fences.pl elementami ze stali kutej, nierdzewnej, aluminium bądź naturalnego drewna.