Prześwietlenie nie takie straszne…

1 miesiąc ago admin 0

Zdjęcie rentgenowskie, prześwietlenie, w skrócie RTG jest obrazem rejestrowanym w czasie prześwietlania wiązką promieniowania rentgenowskiego organów osoby poddanej określonemu badaniu. Prześwietlenie wydawane jest pacjentowi w formie obrazu w negatywie.

Fluoroskopia – czym jest?

Fluoroskopia to prześwietlenie wnętrza człowieka z wykorzystaniem promieni rentgenowskich. W ten sposób uzyskuje się obraz, stosując odpowiednie materiały fluorescencyjne. Dzięki fluoroskopii, wykonuje się szereg badań różnych narządów i układów, jakie obecne są w organizmie człowieka. Fluoroskopia znalazła swoje zastosowanie m.in. w prześwietlaniu klatki piersiowej oraz przełyku. Fluoroskopia jest przełomem w branży medycznej. Wykorzystanie promieni rentgenowskich otworzyło specjalistom wiele możliwości diagnozowania chorób oraz schorzeń, które były bardzo trudne do wykrycia. Obecnie zaawansowana technologia pozwala w odpowiedni sposób oraz wczesne postawienie odpowiedniej diagnozy, przyczyniając się tym samym do podjęcia właściwych metod leczenia.

Radiografia vs fluoroskopia

Metoda radiologiczna polega na wykorzystaniu zjawiska osłabienia promieniowania jonizującego przechodzącego przez badany materiał. Powszechnie stosuje się promieniowanie rentgenowskie (zwane również promieniami X) oraz promieniowanie γ. Kolejna metoda to radioskopia, która skupia się na trzech głównych wariantach takiego badania: fluoroskopii – polegającej na zastosowaniu ekranu fluorescencyjnego, fluoroskopii ze wzmocnieniem obrazu – czyli zastosowaniu elektronicznego wzmacniacza ekranowego (powstałego na polu fluorescencyjnym) oraz radioskopii telewizyjnej – w formie wizualizacji obrazu radiometrycznego na ekranie telewizyjnym.

Szukasz profesjonalnych sprzętów medycznych? Zajrzyj na stronę https://actionmed.pl i zapoznaj się z szeroką ofertą produktów dla szpitali i aptek