Sekator – niezbędny sprzęt do przycinania drzew i krzewów

9 miesięcy ago admin 0

Ostatnie tygodnie zimy to odpowiedni czas na to, by rozpocząć porządki, a tym samym przygotować ogród na nadejście wiosny. W tym celu należy przyciąć drzewa i krzewy porastające działki. Chodzi o to, by poprawić siły żywotne roślin, zwiększyć ich kwitnienie i owocowanie, a także odświeżyć wygląd. Jednak zanim przystąpimy do prześwietlenia drzew i krzewów musimy się do tego przygotować – wiedzieć kiedy i jak przycinać poszczególne rośliny oraz w dobrym sklepie ogrodniczym, np. Gardenowo wyposażyć się w profesjonalny sprzęt, a więc sekator.

Jakie rośliny i kiedy przycinać?

Pod koniec zimy konieczne jest przycięcie drzew owocowych, krzewów i pnączy, których kwitnienie przypada na późne lato. Zasada jest taka, że należy pozostawić rośliny kwitnące wiosną, nie licząc tych, potrzebujących odmłodzenia, nadmiernie rozrosłych. Drzewa owocowe przycina się corocznie, zaś krzewy ozdobne co kilka lat, ewentualnie częściej w miarę potrzeby. A zatem, w naszym klimacie, powinniśmy sięgnąć po sekatory w drugiej połowie lutego i na początku marca. W sytuacji, gdy zima jest dość łagodna niektórzy ogrodnicy i sadownicy decydują się na przycinanie już końcem stycznia.

Czym przycinać drzewa i krzewy?

Aby mieć pewność, że odpowiednio zabieramy się do przycinania drzew i krzewów warto sięgnąć do specjalistycznych poradników. Każda grupa roślin ma bowiem nieco inne wymagania. Nie chcemy przecież zniszczyć swoich upraw. Ogólnie rzecz biorąc przycinamy te pędy i gałęzie, które są uszkodzone, chore i uschnięte. Ważne, aby cięcia były dokładne i gładkie. Wówczas roślina będzie się szybko goić. Wobec tego, niezmiernie ważną kwestią są narzędzia, jakimi dysponujemy. Do prześwietlania drzew i krzewów powinniśmy wybierać wyłącznie najwyższej jakości sekatory dostępne na www.gardenowo.pl.