Jak sprawdzić jakość koszulki?

1 rok ago admin 0

Niezależnie od stylu, który najczęściej wybieramy, t-shirty to podstawowy element garderoby większości z nas. Towarzyszą nam w czasie letnich upałów i zimowych chłodów, chowamy je pod kurtkami i bluzami lub dumnie prezentujemy całemu światu. Koszulki mogą stać się idealnym uzupełnieniem dowolnego outfitu. Każdy z nas ma w swojej szafie przynajmniej kilka z nich. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się więcej na ich temat. W końcu interesujący wzór lub napis to jeszcze nie wszystko. Równie ważna powinna być dla nas jakość samego t-shirtu. To w końcu ona gwarantuje nam odpowiedni komfort noszenia oraz wpływa na nasze zdrowie. Jak rozpoznać dobrą koszulkę? Wystarczy skorzystać z kilku prostych porad.

Jakość materiału

Wzory i kroje są ważne, nie mogą jednak zastąpić tworzywa, z którego uszyto koszulkę. Często nie zwracamy uwagi na ten czynnik, decydując się na model, który bardziej przypadł nam do gustu pod względem estetycznym. To jednak błąd. Właściwy, naturalny materiał to inwestycja w nasze zdrowie. Bawełna umożliwia oddychanie skóry, wchłania wodę i odprowadza pot, świetnie chroni także naskórek przed podrażnieniami. Na rynku najczęściej dostępne są dwa rodzaje przędzy – Ring Spun oraz Open End. Zdecydowanie lepszymi właściwościami może poszczycić się pierwsza z nich. Jest trwalsza, odporna na uszkodzenia i przetarcia. Lepiej zrezygnować z koszulek uszytych z połączenia bawełny i włókien syntetycznych. Co prawda są bardziej elastyczne i lżejsze, jednak zupełnie inaczej odprowadzają wilgoć i temperaturę, co może przełożyć się nie tylko na komfort noszenia, ale także na nasze zdrowie. Koszulki wykonane w całości z tworzyw sztucznych może sprawdzają się na boisku piłkarskim lub sali treningowej, ale zdecydowanie nie są przeznaczone do noszenia na co dzień – trudniej utrzymać w nich higienę, a sam wygląd nie może równać się z naturalnym włóknem bawełnianym.

Gramatura a jakość

Zazwyczaj jedyną informacją, jaką udaje nam się uzyskać o t-shircie, jest jego gramatura. Producenci prześcigają się w umieszczaniu tajemniczych liczb na różnego typu ulotkach i materiałach reklamowych. Czym jest tak właściwie? Ciężarem 1 m2 materiału wyrażonym w gramach. Jak przekłada się to na kwestie praktyczne? Im wyższa gramatura, tym gęstszy również sam materiał. Ale czy bardziej przewiewny materiał jest gorszy od grubszego? Oczywiście, że nie. Wszystko zależy od naszych preferencji i przeznaczenia koszulki. Jeżeli szukamy rozwiązania idealnego na lato, powinniśmy wybierać jak najlżejsze włókna, jeżeli poszukujemy koszulki niezniszczalnej, która towarzyszyłaby nam np. w pracy albo na festiwalach muzycznych, lepiej rozejrzeć się za czymś z większą gramaturą. Najlepiej przekonać się na własnej skórze i przetestować kilka różnych t-shirtów. Powinniśmy błyskawicznie wyrobić sobie zdanie na ten temat i odnaleźć idealny model.

Szycia na koszulce

Powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko z czego, ale także w jaki sposób została uszyta nasza koszulka. Najbardziej rzucają się w oczy rzecz jasna najlepiej widoczne szwy – te umiejscowione w okolicach rękawów. Szycie proste, które wydaje się być poprowadzone od linijki, będzie źle układało się na ciele. Zdecydowanie bardziej estetycznie prezentuje się szycie w formie łuku. Ważny jest także wygląd samych szwów. Upewnijmy się, że nitki się nie rozwarstwiają albo nie przecinają. Sprawdźmy także ich zagęszczenie – im więcej szwów, tym lepiej. Wszystkie przeszycia (np. na spodzie koszulki lub na kołnierzu) powinny być podwójne, wykonywane nicią, a nie przędzą. Dzięki temu t-shirt posłuży nam zdecydowanie dłużej i będzie mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Naszą uwagę powinien wzbudzić również ściągacz umieszczony zwykle w okolicach barków. Często fragmenty materiału są do siebie źle dopasowane, przez co koszulka w tym miejscu będzie się źle układać na ciele.

Artykuł został przygotowany przez Stimago – platformę do projektowania koszulek z własnym nadrukiem.