Czy warto serwisować samochód w ASO?

1 rok ago admin 0

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy korzystniej serwisować auto w autoryzowanej stacji obsługi czy może w zwykłym warsztacie. Pod uwagę należy wziąć tu bowiem kilka czynników takich, jak chociażby to, czy samochód jest na gwarancji czy nie. Jeżeli tak, ASO będzie najlepszym rozwiązaniem. Więcej informacji na ten temat – poniżej.

Co nieco na temat książek serwisowych

By gwarancja producenta została zachowana, prywatna placówka do której się udajemy musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, wpis w książce serwisowej musi być podparty stosowną fakturą będącą potwierdzeniem wykonania czynności uwzględnionych w fabrycznej książce obsługowej oraz będącą pewnego rodzaju zaświadczeniem o prawidłowym doborze komponentów. W czasie ponownej wizyty w autoryzowanej stacji obsługi, pracownik może zażądać tego typu faktury, aby potwierdzić trwanie gwarancji. Może on jednak także zakwestionować nieautoryzowaną ingerencję mechanika poprzez wskazanie elementów, które nie spełniają poziomu wymagać producenta pojazdu lub nie zostały wykonane, a są przewidziane fabryczną procedurą czynność. ASO musi to udowodnić, że ma rację, klient natomiast – że wypełnił wszystkie niezbędne zalecenia producenta.
Nie we wszystkich książkach serwisowych znajdziemy wykaz czynności przeglądowych. Często zawarte są one w komputerach znajdujących się na stacjach ASO i nie udostępniane nikomu. Prywatny serwis może nawet nie wiedzieć, co należy wymienić czy sprawdzić. Problematyczną kwestią jest tu również jakość komponentów. Jedynie sprawdzony, uczciwy warsztat będzie w stanie zagwarantować stosowne części zamienne oraz eksploatacyjne. Jak widać, ryzyko jest niemałe, a cała sprawa odnosi się w praktyce jedynie do przeglądów – naprawy w okresie gwarancji są darmowe i oczywistym jest, by wykonywać je w autoryzowanej stacji obsługi.

Usługi blacharskie

Tutaj sytuacja wygląda podobnie. Gdy kosztami obciążany jest ubezpieczyciel, najlepszym rozwiązaniem jest oddanie samochodu do ASO. Jeżeli natomiast za usługę zapłacić musimy sami, w nieautoryzowanym warsztacie zapłacimy o około 60, niekiedy nawet 70 procent mniej. Procedury wykazania zgodności z zaleceniami producenta są zbliżone, a co więcej – naruszone mogą zostać warunki gwarancji korozyjnej.

Więcej informacji na temat zalet ASO można znaleźć pod adresem: https://anndora.mazda-dealer.pl/strony/charakterystyka-296